W 1765 r. Jen Erdmann, ostatni z panujących w Pszczynie Promniców, przekazał władzę swojemu siostrzeńcowi ksieciu Fryderykowi Erdmannowi Anhalt. Od tej pory przez dwa pokolenia ten wielki ród władał ziemiami pszczyńskimi.
W pólnocnej części parku znajduje się pięć płyt piaskowych z mogiłami ksiecia Fryderyka Erdmanna, ksieznej Luizy Ferdynandy, ksiecia Emanuela Ernesta Erdmanna, ksieznej Christiany i ksiecia Georga. Nad ich grobami góruje obelisk z wyryta inskrypcja po niemiecku: "Auferstehen, ja auferstehen sollst du mein Starub nach kurzez Ruh" (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz prochu mój, po krótkim odpoczynku).
Na przeciwko znajduje się grobowiec Ludwika Anhalta, księcia pszczynskiego w latach 1830-1842. Krzyż na nim wzorowany jest na krzyżu na grobie księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck znajdującym się na Jadwiżce.
Pszczyna 2011. Grobowiec Ludwika Anhalta |
Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz prochu mój, po krótkim odpoczynku |
W innej części parku znajduje krypta z prochami Jana Henryka XV Hochberg, ostatniego księcia pszczyńskiego, oraz jego syna Bolka. Grób jest tymczasowy, bo rodzina Hochberg była związana z zamkiem w Książu i tam mieli zostać pochowani.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz