Fotoblog o wszystkim o czym pomyślę i o wszystkim co się da sfotografować

5.11.2011

Sztuka sepulkralna: Cmentarz Mater Dolorosa - wielkie bytomskie rody

Wzdłuż murów cmentarza znajdują się mauzolea, kaplice i grobowce znanych przedwojennych  rodów bytomskich.

Grobowiec Kallerów. Johannes Kaller prowadził prażalnie kawy.
Bytom 2011.

4.11.2011

Sztuka sepulkralna: Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Cmentarz powstał w sierpniu 1866r. Mozna na nim zobaczyć wiele perełek architektury sepulkralnej m.in. kaplice i mauzolea wielkich rodów bytomskich.
Jest bardzo piekny, a szczególnego charakteru dodają mu stare, potężne drzewa. Jest też bardzo zniszczony. Z roku na rok wydaje mi się, że jest coraz gorzej. Coraz bardziej chylą się ku upadkowi monumentalne grobowce czy rzeźby. Nieoszczędzają go także złodzieje ogałacając pomniki ze wszystkich zdobień, wyrywając krzyże, niszcząc medaliony. Na miejscu starych, zabytkowych grobów powstają nowe, wspólczesne; czasami kiczowate, krzykliwe albo do bólu zwykłe. I tylko gdzieniegdzie pośród współczesnego kiczu możemy zauważyć ślady dawnej świetności cmentarza.
Bytomska Matka Bolesna powoli umiera, a władze cmentarza zdają się tego nie zauważać.

Neogotycka kaplica cmentarna z 1882 r.(projekt: H. Heer).
Bytom 2011

3.11.2011

Sztuka sepulkralna: groby książąt pszczyńskich

Groby książąt znajdują się w Zabytkowym Parku Pszczyńskim. W jego północnej częsci są groby Anhaltów, a w zachodniej Hochbergów.

W 1765 r. Jen Erdmann, ostatni z panujących w Pszczynie Promniców, przekazał władzę swojemu siostrzeńcowi ksieciu Fryderykowi Erdmannowi Anhalt. Od tej pory przez dwa pokolenia ten wielki ród władał ziemiami pszczyńskimi.
W pólnocnej części parku znajduje się pięć płyt piaskowych z mogiłami ksiecia Fryderyka Erdmanna, ksieznej Luizy Ferdynandy, ksiecia Emanuela Ernesta Erdmanna, ksieznej Christiany i ksiecia Georga. Nad ich grobami góruje obelisk z wyryta inskrypcja po niemiecku: "Auferstehen, ja auferstehen sollst du mein Starub nach kurzez Ruh" (Zmartwychwstaniesz, ach zmartwychwstaniesz prochu mój, po krótkim odpoczynku).
Na przeciwko znajduje się grobowiec Ludwika Anhalta, księcia pszczynskiego w latach 1830-1842. Krzyż na nim wzorowany jest na krzyżu na grobie księżnej Henrietty Luizy zu Holstein-Beck znajdującym się na Jadwiżce.

Pszczyna 2011. Grobowiec Ludwika Anhalta

2.11.2011

Sztuka sepulkralna: Cmentarz św. Jadwigi w Pszczynie

Cmentarz św. Jadwigi tzw. Jadwiżka jest prawdopodobnie najstarszym cmentarzem w Pszczynie. Został wzniesony wokół drewnianego kościółka w 1501 r. w miejscu, gdzie była pierwsza osada pszczyńska. W 1939 r. kościół spłonął. Na jego pamiatkę w środku cmentarza zostawiono wolne miejsce.

Pszczyna 2011. Tukej odpoczywa Valentin Hanuszek Farosz Pszczyński Dziekan i Komisjarz Urzędu Biskupskiego urodzon stycznia r. 1776 umarł 30-tego marca r. 1833 

30.10.2011

Sztuka sepulkralna: medaliony nagrobne

Medaliony są próbą zatrzymania czasu, zatrzymania w pamięci obrazu naszych bliskich, takich jakimi byli za życia. Stare medaliony przedstawiają zazwyczaj panie i panów bardzo elegancko ubranych, poważnych i dostojnych.
Współczesne są mniej formalne.

Tarnów 2007. Stary Cmentarz

Sztuka sepulkralna: Stary Cmentarz w Tarnowie

"Tak, człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy. Najgorsze, że to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie, w tym właśnie sęk!" (M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata)


Pozostaje po nas pamięć... pamięć o nas, o naszych czynach, dokonaniach... Pozostaje po nas pustka w sercach naszych bliskich i łza, która spływa po ich policzkach kiedy o nas myślą.
Ale żyjącym to nie wystarcza... Chcą czuć naszą obecność, chcą nas odwiedzać, porozmawiać,  podzielić się swoimi smutkami i radościami, okazać nam, że nie zapomnieli...

Więc "nie wszystek umrę"... pozostanie po mnie dowód pamięci żyjących; wspaniały pomnik, rzeźba, grobowiec, wzruszające epitafium czy medalion.

Stary cmentarz w Tarnowie http://www.starycmentarz.pl/

Tarnów czerwiec 2007. Grób mojego pradziadka


o mnie

Na wytartych schodach, pod niebem starym jak słońce
stoję – popołudnie gorące pulsuje;
tak się zaczyna każda misja,
znaleźć człowieka, swoją przystań,
urządzić po swojemu fragment świata,
zbratać się z nim (tak czyń)
i nie żałować słowa dobrego,
mądrego słowa, po drogach wędrować,
zrobić co tylko się da, aż się dopełni
czas


M. Czyżykiewicz, TAŃCZ! - PARLANDO